progressivefm.lv

Radio – toreiz un tagad

Vai par radio atskaņošanu privātā pasākumā tiešām var uzlikt sodu?

Pirms kāda laika sabiedrību pāršalca ziņas, ka vairākiem nelieliem komersantiem tika uzlikti visai bargi sodi par radio atskaņošanu vietā, kur to dzird arī klienti. Autortiesību sargājošo iestāžu komentāri par šo situāciju satrauca vēl vairāk, jo kā izrādās, radio atskaņošanai ir nepieciešama licence, ja vien klausītāju loks neaprobežojas ar savu ierasto ģimenes loku vai ļoti nelielu cilvēku kompāniju. Daudziem vēl joprojām ļoti aktuāls ir jautājums – vai par radio atskaņošanu kādā ballītē vai nelielā privātā pasākumā tiešām var uzlikt sodu, ja nav iegādāta licence?

Līdz 2010. gada 31. decembrim cilvēki par ne ko tādu nesatraucās, jo likumā diezgan skaidri tika noteikts, ka sodu var uzlikt tikai tad, ja autortiesības un blakustiesības tiek pārkāptas tad, ja tiek iegūti vai izplatīti nelegāli (pirātiski) mūzikas ieraksti. Par radio atskaņoto mūziku nekas netika komentēts līdz 2011. gadam, kad tika noteiktas izmaiņas. Pēc tam jebkurš darba priekšnesums, vai atskaņojums ar jebkuras tehniskas ierīces palīdzību, kas tiek veikts ārpus ierastā ģimenes loka tika uzskatīts par publisku izpildījumu un tādējādi tam nepieciešam licence. Tātad, teorētiski, atskaņojot radi pat nelielā, privātā ballītē, ir jāpērk licence, vai par to var tikt piemērots sods.

Daudzos tas rada neizpratni, jo radiostacijas samaksā izpildītājiem naudu (vai citādi vienojas) par šo skaņdarbu atskaņošanas tiesībām. Kāpēc gan klausītājam vēlreiz būtu jāmaksā autoratlīdzība? Tomēr Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) apgalvo, ka, ja radio skan darbs, kuru aizsargā autortiesības, ir jāsaņem licence, citādāk šīs autortiesības tiek pārkāptas. Klausīties drīkst tikai tos skaņdarbus, uz kuriem autortiesības neattiecas, kā, piemēram, tautasdziesmas vai sen mirušu autoru darbus.

Licences ir jāiegādājas no AKKA/LAA. To, kādos gadījumos un kādas licences tieši jāiegādājas, iespējams uzzināt viņu mājaslapā. Katrai vietai un mūzikas atskaņošanas mērķim ir savas licences un maksas. Jāmaksā par mūzikas klausīšanos nav vien ierastajā ģimenes lokā un vēl dažos izņēmumu gadījumos, piemēram, reliģiskās ceremonijās vai mācību iestādēs. Daudziem gan noteikti nav īsti skaidrs, kas tiek definēts ar ierasto ģimenes loku. AKKA/LAA skaidro, ka arī lielākas draugu vai ģimenes kompānijas, piemēram, rīkojot kāzas, iekļaujas šajā kategorijā, tātad, atskaņojot radio šādos lielos, privātos pasākumos nav jāmaksā. Jāmaksā ir tad, ja mūzika tiek atskaņota komerciālos nolūkos. Tātad, piemēram, korporatīvā pasākumā gan ir jāmaksā par mūzikas atskaņošanu.

To rezumējot varam teikt, ka nav jābaidās klausīties radio, privātos pasākumos un draugu kompānijās. Par to licence nav jāiegādājas un sodus uzlikt neviens nevarēs. Ja plānots kāds lielāks un nopietnāks pasākums vai arī ir vēlme atskaņot mūziku darba vietā, tad gan vajadzētu painteresēties par licencēm, lai nebūtu jāmaksā sods par radio klausīšanos.