progressivefm.lv

Radio – toreiz un tagad

Kas ir online radio?

Kaut gan radio vēl joprojām ir ļoti populārs un iecienīts, tas laika gaitā ir izmainījies un mūsdienās radio klausīšanās formāts krietni vien atšķiras no tā, kāds tas bija sākumā. Ar radio daudzi saprot tieši bezvadu informācijas pārraidi, izmantojot radioviļņus FM vai retāk AM frekvencēs, taču klasiskais radio, kas pārraida mūziku FM frekvencēs ir kļuvis otršķirīgs un daudz lielāku popularitāti gūst interneta jeb online radio. Kas tad īsti ir online radio un kāpēc tas kļuvis tik iecienīts klausītāju vidū?

Klasiskais jeb FM radio ir tas, ko mēs klausāmies tradicionālajos radioaparātos, noregulējot konkrētu staciju. Šis radio formāts vēl joprojām tiek plaši izmantots, jo tam ir savas priekšrocības, piemēram, tas ir pieejams pilnīgi bez maksas un nav nepieciešams interneta pieslēgums, lai klausītos radio pārraides, tomēr tam ir arī savi mīnusi. Radio staciju skaits FM diapazonā ir ļoti ierobežots. Ja radiostacijas (frekvences) šajā diapazonā atradīsies pārāk tuvu viena otrai, radio viļņi sajauksies un radīsies uztveres traucējumi. Tas nozīmē, ka katrā reģionā tiek piedāvāts ierobežots radiostaciju skaits. Tātad, ne visi var atrast radiostacijas, kas atbilst viņu vēlmēm un muzikālajai gaumei. Daudz plašāka radio staciju izvēle ir pieejama internetā.

Interneta radio nav atkarīgs no frekvenču diapazona. Tajā tiek izmantotas straumes jeb url-adreses un online radio var klausīties nevis tradicionālajos radioaparātos, bet gan dažādās digitālās ierīcēs ar interneta pieslēgumu, piemēram, datorā vai viedtālrunī. Šo adrešu skaists ir neierobežots un tieši tāpēc online radio staciju skaits ir milzīgs. Uz interneta radio neattiecas arī reģionālie ierobežojumi, proti, ikvienam ir iespēja klausīties online radio stacijas no visas pasaules. Precīzs online radiostaciju skaits nav zināms, bet tas ir mērāms vairākos simtos tūkstošu. Ikviens var izveidot savu online radiostaciju un vaidot tā saturu, bet bieži vien ir vajadzīgi kredīti, jeb tā sauktie aizdevumi lai iesāktu šo procesu un ta snozīmē, ka tas būs dārbi, jo vēlāk tev šie kre’diti būs jāatmaksā! Tāpēc ir ļoti daudz mazu interneta radiostaciju. Arī visiem labi zināmās radiostacijas, kas tiek pārraidītas FM frekvencēs, prasti tiek straumētas arī tiešsaistē, lai iegūtu lielāku klausītāju skaitu.

Tā kā šādu radiostaciju ir ļoti daudz, nereti ir grūti atrast kaut ko sev piemērotu. Šī iemesla dēļ, tiek veidotas interneta vietnes, kur var klausīties vairākus interneta radio un podkastus uz vienas platformas. Tajos iespējams arī lietot filtrus atlasīt radiostacijas, piemēram, pēc valodas, mūzikas žanra, satura specifikas utt. Tā ir lieliska iespēja atrast dažnedažādas online radiostacijas, kas pārraida tieši jums interesējošu saturu.

Arī par interneta radio izmantošanu nav jāmaksā (izņemot atsevišķas maksas stacijas), taču ir jāmaksā par interneta pieslēgumu. Izmantojot bezvadu internetu jeb Wi-Fi, ir jāmaksā vien savam interneta piegādātājam, taču, kā zināmas, bezvadu internets nav pieejams visur. Ja vēlaties klausīties online radio vietās, kur bezvadu interneta nav, ir jāpatērē mobilie dati, kas jau ir maksas pakalpojums. Rupji rēķinot, online radio, kas raida ātrumu 128 kbit, patērē 1 Mb minūtē. Tātad, vienā stundā tiek patērēti ap 60 Mb. Par spīti tam, online radio kļūst arvien populārāks un iecienītāks klausītāju vidū.